Ar sveikos?

Krūtis tikrintis būtina

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga, todėl norėdamos laiku užkirsti kelią, moterys turi žinoti ir pažinti pokyčius, vykstančius krūtyse.

Vėžys lėta, 3 -5 metus besiformuojanti liga. Kas mėnesį apsičiuopiant krūtis, augliuką galima aptikti laiku ir ligos neužleisti. · Kuo navikas anksčiau aptinkamas, tuo švelnesnis gydymas skiriamas ir tikėtini geresni gydymo rezultatai.

Krūtų savikontrolės pagalbinė priemonė

Mes jums siūlome specialų elastingą pavyzdį, savo spalva ir standumu beveik atitinkantį tikrąją krūtį, kuris padės jums lengviau suprasti, kaip atrodo krūtyje atsiradęs augliukas (nebūtinai piktybinis).

Šioje dirbtinėje krūtyje įterptas „augliukas”, savo forma, kietumu ir dydžiu yra panašus į galintį atsirasti krūtyje. Kad elastingame pavyzdyje apčiuoptumėte “augliuką”, plokščiąja puse padėkite jį ant lygaus paviršiaus (stalo, knygos ar kt.). Spausdama trijų viduriniųjų pirštų pagalvėlėmis (ne galiukais) ir atlikdama nedidelius sukamuosius judesius, pabandykite apčiuopti jame esantį “augliuką”. Jei Jums nepavyktų, prieššviesą pažiūrėkite, kurioje pavyzdėlio vietoje jis yraįterptas ir pabandykite apčiuopti dar kartą.

Tikroje krūtyje augliukas apsičiuopia kaip gumbelis, nelygiu paviršiumi ir ataugėlėmis („kojomis”), einančiomisįšonus nuo gumbelio. Apčiuopusios krūtyje atsiradusį naują darinį būtinai pasikonsultuokite su gydytoju onkologu.

Mūsų siūlomas pavyzdėlis komplektuojamas kartu su gydytojos onkologės Editos Juodžbalienės parengta brošiūrėle “Ar sveikos?” (Krūtų savikontrolės metodika)

Kada tikrintis krūtis?

Čia pateikiame keletą gyd. E. Juodžbalienės patarimų, kam ir kaip atliekama krūtų savikontrolė:

Profilaktiniai tyrimai atliekami moterims, kurių krūtyse nėra jokių ligos požymių. Esant nusiskundimų, nedelsiant reikia konsultuotis su gydytoju. Piktybiniai navikai moters amžiaus nepaiso.

Navikų dydžiai

Skirtingo dydžio skrituliais pavaizduoti augliai (nebūtinai piktybiniai), apčiuopiami krūtyje esant ligai:

  1. Tokio dydžio naviką gali rasti moteris, nemokanti taisyklingai atlikti apčiuopos,
  2. Tokį naviką gali apčiuopti moteris, savikontrolę atliekanti retkarčiais,
  3. Navikas, kurį gali aptikti moteris, krūtis apsižiūrinti kas mėnesį,
  4. Toks navikas gali būti nustatomas, atlikus pirmąją mamogramą,
  5. Tokio dydžio augliukas gali būti nustatytas, reguliariai kartojant mamogramas ir lyginant pokyčius.

Savikontrolė

Tikrinimosi laikas
Patartina tikrintis kas mėnesį tuo pačiu laiku, geriausia pirmąją savaitę po mėnesinių. Nepamiršti jums padėtų tikrinimosi kalendorius, kuriame pasižymėtumėte savikontrolės dienas.

Vieta
Atsistokite prieš veidrodį gerai apšviestoje vietoje. Nelygumus apčiuopsite ypač gerai, jei tikrinsitės išsimuilavusi, maudydamasi vonioje ar po dušu.

Tikrinimosi padėtys
Stovėdama priešais veidrodį apsičiuopkite vieną, paskui kitą krūtį, pakėlusi, o po to nuleidus rankas (1 pav.).Tada atsigulkite ant nugaros, po mentimis pasikišusi pagalvėlę ar rankšluostį, ir dar kartą apsičiuopkite krūtis (2 pav.).

Būdas
Krūtų apčiuopa priešais veidrodį. Krūtįčiuopkite ne pirštų galiukais, bet trijų vidurinių pirštų pagalvėlėmis (3 pav.).

Judesiai
Švelniai ir kartu stiprokai keletą kartų pirštais slinkitežemyn ir aukštyn (4 pav.), kol apčiuopsite visą krūtį. Galima eiti sukamaisiais judesiais nuo pažasties spenelio link (5 pav.) arba judėti “spinduliais” nuo spenelio pažasties link (6 pav.). Taip apsičiuopsite abi krūtis. Jei jūsų krūtys mažos, apčiuopą atlikite viena ranka, antrąją pakėlusi į viršų. Jei krūtys didelės, nusvirusios, viena rankačiuopkite, o antrąja prilaikykite iš apačios . Apsičiuopusi krūtis, abiejose pažastyse pasitikrinkite limfmazgius, raktikaulių duobutes ir vietas virš krūtų. Paviršine apčiuopa galite aptikti po oda negiliai esantį mazgelį. Vėliau per tų pačių krūties vietų stipresnę apčiuopą pasieksite net priešonkaulių esančius audinius, kuriuose taip pat gali būti atsiradęs krūties vėžys.

Nuoseklumas
Nurodytomis kryptimis (4, 5, 6)čiuopkite iš pradžių abi krūtis, paskui pažastis ir vietas virš raktikaulių. Save stebėdama veidrodyje ir čiuopdama krūtis, nustatykite: – ar krūtys vienodo dydžio, formos, spalvos; – ar paviršiuje nesimato įdubimų bei neįprastų pakilimų; – ar neįtraukti, neparaudę vienas arba abu speneliai, ar jie simetriški, ar nėra išskyrų ir spenelių; – ar čiuopiant iš spenelių neteka rausvų, rudų arba kraujingų išskyrų; – ar nėra padidėjusių mazgų pažastyse, duobutėse virš raktikaulių. Jei pastebėjote kokių nors pokyčių, pradėkite juos įdėmiai stebėti ir nustatykite, ar jie susiję su mėnesinėmis. Pavyzdžiui, pakitimų atsiranda per mėnesines, o joms pasibaigus, jie išnyksta, arba atvirkščiai. Užčiuopusi nors mažiausią gumbelį, pastebėjusiosįtrauktą spenelį ar pagausėjusių išskyrų iš jo, nedelsdama kreipkitėsį gydytoją.

Gyd. E. Juodžbalienė “Ar sveikos?”. – Kaunas, 2000.